czwartek, 05 czerwca 2008
przepis na lalkowy sweterek

Pierwsze próby lalkowych sweterków rozpoczełam jakieś chyba dwa lata temu, nie potrafiłam czytać schematów i wydawalo mi się, że tak dla lalki czyli w bardzo małym rozmiarze to można robić na tak zwane "oko". To była porażka, sweterek owszem był ale nie dopasowany i jak go jeszcze przeprasowałam..tragedia - tą mieciutką szmatkę mam do dziś :)
Podeszłam do problemu matematycznie. Zacząć trzeba od próbki ściegu i wymierzenia miejsc strategicznych tj. biodra, pas, biust a także odległości pomiędzy nimi
- i tak dla wełny na druty 2,5 i przy drutach nr 2 próbka ściegu ściągaczowego 10 o. = 2,5 cm czyli 4 o. = 1 cm;
dla ściegu dżersejowego 10o. = 3 cm - 3,3 o. = 1cm. Teraz wystarczy tylko przemnożyć ilość oczek przez wymiary.
Dla przykladu: sweterek dla Tinki, która ma wymiary:
- biodra 12 cm
- pas 10 cm
- biust 13 cm
na druty nabrać 48 oczek (12cm x 4 o.) i przerobić dowolnym ściegiem ściągaczowym, przy przejściu do ściegu właściwego na lewej stronie robótki redukuję liczbę oczek, by nie powstało marszczenie i sweterek był dopasowany, o 8 o. by pozostało 40 o. (12cm x 3,3 o.).Od bioder do pasa jest odległość 2 cm, po odliczeniu ściągacza pozostanie 1 cm (jakieś 4 rzędy), w którym trzeba zredukować robótkę o następne 6 -7 oczek by w pasie było 33 - 34 oczka (10 cm x 3,3 o.). Od pasa do biustu są dwa centymetry i nich trzeba dodawać oczka - w sumie 8 - 9 by w biuście osiągnąć 43 oczka (13 cm x 3,3 o.). Oczka najlepiej dodawać i odejmować na brzegach robótki - w środku niezbyt ładnie to wygląda i psuje to motywy innych ściegów, np. warkoczy. Zatrzymuję się dopiero przy wyrabianiu pach i przekładam część robórki na druty pomocnicze lub...agrafkę. Przy rękawach odpowiednio obwód i długość ręki.
Nie przepadam za zszywaniem boków i robię sweterki na półokrągło czyli przód z tyłem jest robiony razem co daje tylko jeden szew a najlepiej jest przyszyć zatrzaski by łatwiej było ubrać. Od czasu do czasu dobrze jest przymierzyć robótke do lalki by sprawdzić czy wszystko pasuje.
Poniżej sweterek, który zrobiłam już dosyć dawno, z warkoczem przez środek, dekoldem wyrobionym  na szydełku i wstążeczką.

sweterek tinki

sobota, 31 maja 2008
wzory irlandzkie - kuleczki

Kuleczki są istotnym elementem wzorów irlandzkich. W książce napisano, że ich wykonanie jest czasochłonne...hmm...dla mnie każdy przerywnik monotoni oczek prawych lub lewych jest mile widziany a kuleczki wcale nie zabierają dużo czasu, można dozować według uznania ich wielkość i są latwe do zrobienia. Dobrze wyglądają na tle prawego jak i lewego ściegu dżersejowego.
po prawej stroni robótki trzeba przerobić oczka do miejsca gdzie ma się znajdować kuleczka, w kolejnym oczku dwa razy zrobić - 1 o.p., 1 o.l., zdjąc oczka z lewego druta tak by cztery nowe oczka znalazły się na prawym drucie
odwrócić robótkę (tak by widzieć jej lewą stronę) i przerobić cztery oczka kuleczki na lewo, następnie znów odwrócic i przerobić na prawo, znów odwrócić i 4 o.l. - powstanie kuleczka z trzech rzędów dżerseju prawego.
odwrócić robótkę  na prawa stronę, zdjąć dwa oczka kueczki na prawy drut, następne dwa przerobić razem na prawo a powstałe w ten sposób oczko przełozyć przez dwa zdjęte
z 4 o. kuleczki pozostanie jedno a potem trzeba kontynuowac robótkę to końca, do następnego wzoru lub do następnej kuleczki :)
Niewielki otwór w dzianinie zostanie zakryty przez kuleczkę po wydzierganiu następnego rzędu.
środa, 21 maja 2008

Kremowy sweterek już gotowy, chociaż robiony z cieniutkiej włóczki sprawia wrażenie grubego i ciepłego - to chyba za sprawą splotu warkoczowego :)
sweater02sw001
Wreszcie dotarła wyczekiwana pozycja. Ładnie zilustrowana, przejrzyście, wzory i schematy dobrze opisane.
Chyba nie jest sprawą jednoznaczną określenie przynależności danego wzoru do konkretnej kultury, nawet sweter z warkoczem pośrodku można nazwać fisherman sweater :) 
Na razie wczytuję się i ćwiczę teoretycznie, kuleczki juz potrafię.
Wyspy Aran leżą u zachodniego wybrzeża Irlandi, to jedne z ostatnich ośrodków kultury celtyckiej. Za ciepło to u nich nie jest stąd swetry stanowią ciepłe i praktyczne rozwiąznie jako składnik ubioru. Co ciekawsze dzierganiem zajmowali się głównie mężczyźni/rybacy/marynarze biegli w robieniu węzłów.
piątek, 16 maja 2008

Z drutami zapoznałam się dosyć dawno bo jeszcze w szkole podstawowej na zajęciach technicznych, wówczas nie podobał mi się podział na grupę żeńską, która musiał dziergać, szyć i męską, która wkręcała śróbki.
Nie mniej jednak nauczyłam się podstaw a śróbki też potrafię wkręcać :)
Oczywiście nadal nie wyobrażam sobie siebie robiącej sweter w rozmiarach ludzkich ale lalkowe sweterki jak najbardziej. Czekam na ciekawą pozycję robótkową ze wzorami irlandzkimi, kupiłam juz kremową wełenkę i strasznie mnie korciło by coś zrobić i zaczełam sweterek dla lalki, wzór mało skomplikowany, oczka prawe i lewe, ściągacz i warkocz.


30 dni :)

inspiracje
biżuteryjnie
linkownia


Instagram