sobota, 31 maja 2008
wzory irlandzkie - kuleczki

Kuleczki są istotnym elementem wzorów irlandzkich. W książce napisano, że ich wykonanie jest czasochłonne...hmm...dla mnie każdy przerywnik monotoni oczek prawych lub lewych jest mile widziany a kuleczki wcale nie zabierają dużo czasu, można dozować według uznania ich wielkość i są latwe do zrobienia. Dobrze wyglądają na tle prawego jak i lewego ściegu dżersejowego.
po prawej stroni robótki trzeba przerobić oczka do miejsca gdzie ma się znajdować kuleczka, w kolejnym oczku dwa razy zrobić - 1 o.p., 1 o.l., zdjąc oczka z lewego druta tak by cztery nowe oczka znalazły się na prawym drucie
odwrócić robótkę (tak by widzieć jej lewą stronę) i przerobić cztery oczka kuleczki na lewo, następnie znów odwrócic i przerobić na prawo, znów odwrócić i 4 o.l. - powstanie kuleczka z trzech rzędów dżerseju prawego.
odwrócić robótkę  na prawa stronę, zdjąć dwa oczka kueczki na prawy drut, następne dwa przerobić razem na prawo a powstałe w ten sposób oczko przełozyć przez dwa zdjęte
z 4 o. kuleczki pozostanie jedno a potem trzeba kontynuowac robótkę to końca, do następnego wzoru lub do następnej kuleczki :)
Niewielki otwór w dzianinie zostanie zakryty przez kuleczkę po wydzierganiu następnego rzędu.
niedziela, 25 maja 2008
Tiny Kitty

Lalka Kitty Collier wyprodukowana przez firmę Tonner Doll Company w wersji 18 calowej oraz 10 calowa czyli Tiny Kitty. Ręcznie malowane buźki, saranowe włosy. Najnowsza laleczka ma dodatkową artykulację (ręce zginane w łokciach i nadgarstkach).
Mała laleczka zajmuje mało miejsca ale pod warunkiem , że jest w wersji basic bo wyjściowe sukienki są rozłorzyste i spektakularne. Moja panna na ogół stoi w stroju plażowym chociaż ostanio doczekała się szydełkowej sukni ale mam wrażenie, że to jednak nie to.
Moja Tinka Swimsuit Sweet Tiny Kitty Basics (2007)
kitkakitka02
i Tiny Kitty Basic 2005 Blonde, moja pierwsza kolekcjonerska lalka obecnie ma nową właścielkę :)
tinka 03
środa, 21 maja 2008

To moja pierwsza sukienka cofająca lalkę conajmniej kilkadziesiąt lat wstecz. Praca nie trwała długo bo i Tinka ma jedynie 10 cali wzrostu ale strasznie monotonnie było momentami. Całość jednak, pomimo prostego kroju robi wrażenie.
tk01tk02

Kremowy sweterek już gotowy, chociaż robiony z cieniutkiej włóczki sprawia wrażenie grubego i ciepłego - to chyba za sprawą splotu warkoczowego :)
sweater02sw001
Wreszcie dotarła wyczekiwana pozycja. Ładnie zilustrowana, przejrzyście, wzory i schematy dobrze opisane.
Chyba nie jest sprawą jednoznaczną określenie przynależności danego wzoru do konkretnej kultury, nawet sweter z warkoczem pośrodku można nazwać fisherman sweater :) 
Na razie wczytuję się i ćwiczę teoretycznie, kuleczki juz potrafię.
Wyspy Aran leżą u zachodniego wybrzeża Irlandi, to jedne z ostatnich ośrodków kultury celtyckiej. Za ciepło to u nich nie jest stąd swetry stanowią ciepłe i praktyczne rozwiąznie jako składnik ubioru. Co ciekawsze dzierganiem zajmowali się głównie mężczyźni/rybacy/marynarze biegli w robieniu węzłów.
niedziela, 18 maja 2008

Moja najnowsza lalka czyli Constance. Ma 19 cali i pół, artykułowana w 14 punktach, zrobiona z twardego plastiku i winylu, zaprojektowana przez firmę CED. Tyle jeśli chodzi o dane techniczne.
Pomimo swego wzrostu jest gibka, interesująca prawa oczu, pieknie wymodelowana z detalami sylwetka.
Trochę się obawiałam jej wielkości ale w rzeczywistości nie jest znowu taka duża. Zaprzyjaźniamy się :)
ced
piątek, 16 maja 2008

Z drutami zapoznałam się dosyć dawno bo jeszcze w szkole podstawowej na zajęciach technicznych, wówczas nie podobał mi się podział na grupę żeńską, która musiał dziergać, szyć i męską, która wkręcała śróbki.
Nie mniej jednak nauczyłam się podstaw a śróbki też potrafię wkręcać :)
Oczywiście nadal nie wyobrażam sobie siebie robiącej sweter w rozmiarach ludzkich ale lalkowe sweterki jak najbardziej. Czekam na ciekawą pozycję robótkową ze wzorami irlandzkimi, kupiłam juz kremową wełenkę i strasznie mnie korciło by coś zrobić i zaczełam sweterek dla lalki, wzór mało skomplikowany, oczka prawe i lewe, ściągacz i warkocz.
czwartek, 15 maja 2008

Kolejny wzór na szydełko, który błyskawicznie się powiększa, łatwo się robi i wygląda efektownie
i zastosowany w sukience dla Constance
 
1 , 2


30 dni :)

inspiracje
biżuteryjnie
linkownia


Instagram